• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Nevşehir 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 26 °C
 • WhatsApp Hattımızla Size Daha Yakınız

Herkesi Düşünmeye Davet Ediyoruz

Herkesi Düşünmeye Davet Ediyoruz
Nevşehir'in öğrencilerini, velilerini, eğitimcilerini, sivil toplum örgütlerini, sanayicisini, milletvekillerini, bürokratlarını ve vatandaşlarını düşünmeye davet ediyoruz.

 Valilik Makamına İl Milli Eğitim Müdürlüğünün cevaplaması istemi ile yazdığımız ŞMT.430.50/25/235 ve 12.11.2015 tarih sayılı yazımızda okullarımızda açılan yetiştirme ve destekleme kurslarında ve  diğer derslerde öğretmenlerin bakanlıkça dağıtılan ders kitaplarının dışında merkezi sınavlara hazırlanmada, yardımcı ders kaynakları ve kaynak kitaplar kullandığı ancak bazı tereddütler yaşandığı, kaynak kitapların kullanılmaması için sözlü uyarılara maruz kalındığı bu konuya açıklık getirilmesi istenmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü  83781788 – 622 – 12058909 sayılı 24.11.2015 tarihli yazısında Bakanlığımızca öğrencilere ücretsiz dağıtımı yapılan ders kitaplarının dışında, gerek örgün eğitim faaliyetlerinde, gerekse destek ve yetiştirme kurslarında, yönetici ve öğretmenler tarafından yardımcı kitap ve kaynak adı altında tüm öğretim kademelerinde herhangi bir eğitim öğretim araç gereci aldırılmaması, tanıtım ve reklamının yapılmaması, diğer yardımcı ders ve materyallerinin kullanılması konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 16.10.2015 tarih ve 9942329 sayılı ve 19.10.2015 tarih ve 10548903 sayılı yazıları ile ilimizdeki resmi/özel eğitim kurumlarına duyurulduğu dolayısıyla yardımcı ders kaynakları ve yaprak testlerin kullanımı ile ilgili herhangi bir tereddüt veya belirsizlik bulunmamaktadır. Denilmektedir.

Şimdi İlk Değerlendirmeyi Eğitimcilerden bekliyoruz; İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaşanmadığını iddia ettiği herhangi bir tereddüt ya da belirsizlik yaşıyor musunuz?

İkinci değerlendirmeyi ise İl Milli Eğitim müdürlüğünden bekliyoruz ; Özellikle de dershanelerin kapatılması ile oluşan boşluğun giderilmesi için merdiven altı oluşabilecek sistemin önüne geçmek için merkezi sınavlara hazırlık kaynak kitaplarının kullanılması, soru bankası kullanımı, test kullanımı, toplu deneme sınavlarının İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından disiplinli bir şekilde yapılması Nevşehir eğitimine katkı sağlar mı? Sağlamaz mı?  Son iki yıldır Türkiye geneli merkezi sınavlarda Nevşehir ilinin başarı sırası nedir?

Nevşehir Türk Eğitim Sen olarak haftalık ortalama 20 okul ziyaretinde bulunmaktayız.  Bu ülkenin ve ilin geleceğini düşünen saygıdeğer öğretmenlerimizin sorduğu ilk sorulardan bir tanesi şudur.  “ Sayın başkan bizler gençlerimizin, öğrencilerimizin iyi bir ortaokula, iyi bir liseye, iyi bir üniversiteye gitmesini istiyoruz. Bunun için de yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Özel okullarla, temel liselerle de yarışmak, devlet okullarının bu okullardan iyi olduğunu velilerimize, öğrencilerimize yansıtmaya çalışıyoruz.  Ayrıca eğitimi ve öğretimi bir arada yapıyoruz, başarımızı da artırmak için yaprak testler, deneme sınavları, kaynak kitaplar aldırıyoruz, başımıza bir iş gelir mi? Şeklindedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne önerimiz; Kurum ziyaretleri yaparak öğretmenler odalarında bu şehrin çocuklarını, gençlerini düşünen, şehrin eğitim düzeyinin artması için çaba gösteren, risk alan öğretmenlerin bu isteklerini  dinleyiniz. 

İlkokullarda, ortaokullarda ve liselerde mevzubahis olan yardımcı kaynak kitapların kullanılması yönünden belirsizlik halen devam etmektedir. Kazanımların pekiştirilmesi, merkezi sınavlara hazırlanılması yönünden birçok velinin de istediği bu yardımcı ders kaynak ve kitaplarının kullanılması, yaptığımız araştırmalar ve tarafımıza ulaşan bilgilerle netleşmiştir.

Ayrıca okullarda açılan yetiştirme kurslarında Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il geneli yapılacak olan deneme sınavları da hem okulların il genelindeki sırasını görmesinde hem de eğitimde rekabet ortamı oluşturarak ilimizin eğitimine katkı sağlayacaktır.

Daha önceki yıllarda merkezi sınavlarda  Türkiye sıralamasında ilk on içerisinde yer alan ilimiz son yıllarda ne yaşanıyor da sıralamaya bile giremiyor? Herkesi düşünmeye davet ediyoruz.

 

Şubemizin Valilik Makamına Yazdığı Yazı İçin Tıklayınız

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Şubemize Verdiği Cevap İçin Tıklayınız

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Web Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 384 214 21 21 Faks : +90 384 214 21 52