• BIST 105.324
 • Altın 146,270
 • Dolar 3,5149
 • Euro 4,1797
 • Nevşehir 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 26 °C
 • WhatsApp Hattımızla Size Daha Yakınız

MEB Belirsizlikle Nereye Kadar Gidecek

MEB Belirsizlikle Nereye Kadar Gidecek
Müdürlük görev süresinin uzatılmasına ilişkin değerlendirme sürecinde ilçe millî eğitim müdürü, eğitim kurumundan sorumlu şube müdürü ve insan kaynaklarından sorumlu şube müdürünün, değerlendireceği okul müdürleri

En az altı ay süreyle çalışmış olması gerektiğinden altı ayını doldurmamış olan değerlendiricilerin vermiş olduğu puanlar alınan puandan düşüldükten sonra mevcut değerlendiricilerin puanlarının toplamına göre yapılacaktır. Milli Eğitim Müdürlükleri şu anda dört yılını doldurmuş idarecilerle ilgili puanlamaları yapmaktadır. Aynı uygulamanın 2014 Yılı içerisinde puanlaması yapılmış olan ve bir kısmı öğretmenliğe döndürülmüş olan okul müdürleri için yapılıp yapılmayacağını bekleyip göreceğiz.

Ama aynı işlem önceki okul müdürlerine de uygulanırsa bazı okul müdürlerinin barajı geçmesine neden olacağı gibi bazılarının da puanlarında düşmelere sebep olacaktır. Anayasa Mahkemesinin bu günlerde verebileceği karar okul müdürlerini olumlu yönde etkiler.Her ne kadar Anayasa Mahkemesi Kararları geriye yürümese de hukuki süreci tamamlanmamış olan okul müdürlerinin görevlerine dönmelerini sağlayacaktır.Müdürlük sınavının yeniden getirilmesi ve sınav puanıyla atamaların yapılması bu sorunların önüne geçecektir.

 

İLGİLİ TABLO İÇİN TIKLAYINIZ

 

Müdürlük görev süresinin uzatılmasına ilişkin değerlendirme sürecinde ilçe millî eğitim müdürü, eğitim kurumundan sorumlu şube müdürü ve insan kaynaklarından sorumlu şube müdürünün, değerlendireceği okul müdürü ile en az altı ay süreyle çalışmış olması gerektiğinden altı ayını doldurmamış olan değerlendiricilerin vermiş olduğu puanlar alınan puandan düşüldükten sonra mevcut değerlendiricilerin puanlarının toplamına göre yapılacaktır. Milli Eğitim Müdürlükleri şu anda dört yılını doldurmuş idarecilerle ilgili puanlamaları yapmaktadır. Aynı uygulamanın 2014 Yılı içerisinde puanlaması yapılmış olan ve bir kısmı öğretmenliğe döndürülmüş olan okul müdürleri için yapılıp yapılmayacağını bekleyip göreceğiz. Ama aynı işlem önceki okul müdürlerine de uygulanırsa bazı okul müdürlerinin barajı geçmesine neden olacağı gibi bazılarının da puanlarında düşmelere sebep olacaktır. Anayasa Mahkemesinin bu günlerde verebileceği karar okul müdürlerini olumlu yönde etkiler.Her ne kadar Anayasa Mahkemesi Kararları geriye yürümese de hukuki süreci tamamlanmamış olan okul müdürlerinin görevlerine dönmelerini sağlayacaktır.Müdürlük sınavının yeniden getirilmesi ve sınav puanıyla atamaların yapılması bu sorunların önüne geçecektir.İlgili Yönetmelikte

“2011 yılı Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı ile müdürlük seçme sınavı

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmamış olup müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuruda bulunanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın ve değerlendirmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınır. Bunlardan sözlü sınavda başarılı olanların görevlendirmeye esas puanları, Ek-2’de yer alan Form üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda alacakları puan da dikkate alınarak 22 nci maddeye göre belirlenir.

(2) 2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre yöneticiliğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında görevlendirilebilir.” denildiğinden sınav kazanan arkadaşlarımızın atamalarının ayrı bir zamanda ve öncelikle yapılması yerinde olacaktır. Yapılacak olan müdür yardımcılığı görevlendirilmelerinde sadece sınav kazanan arkadaşlarımızın başvuruları alınıp görevlendirilmeleri yapılırsa ve boş kalan kurum ve okul müdür yardımcılıklarını da duyuruya çıkararak şartları tutan tüm arkadaşların başvurması sağlanır ve Ek 2 lerine bakılarak görevlendirilirlerse hukuki sıkıntıların büyük ölçüde önüne geçilebilinir kanısındayız.Ama şunu belirtmeliyim ki Mevcut olan görevlendirme yönetmeliğinin bir kısmının da olsa Danıştay İDDK tarafından yürütmesi durdurulmuştur.Acilen aksak olan kısımların düzeltilerek yeni yönetmeliğin yayımlanması gerekmektedir ve görevlendirmeler ona göre yapılmalıdır.Yeni yönetmelik çıkmadan Bir kısmının Yürütmesinin durdurulduğu Yönetmelikle puanlama ya da görevlendirme yapılması ilerde hukuki aksaklıklara yol açacaktır.Danıştay’ın Eksik uygulama olarak belirlediği bölümlerin tamamlanması ve Yürütmeyi Durdurmaya yol açan ibarelerin kaldırılması ile En kısa zamanda Yeni bir yönetmeliğin yayımlanmasını bekliyoruz.Aksi halde Tüm Yeni uygulamalarda Danıştay İDDK’nın İlgili kararı da dayanak olarak gösterilmek zorundadır.

Fatih ARIKAN

Şube Mevzuat Sekreteri

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Web Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 384 214 21 21 Faks : +90 384 214 21 52