• BIST 108.434
 • Altın 151,670
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Nevşehir 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 21 °C
 • WhatsApp Hattımızla Size Daha Yakınız

Memurun İş Güvencesi Özel İstihdam Büroları Tehdidi Altında

Memurun İş Güvencesi Özel İstihdam Büroları Tehdidi Altında
Hükümetin, kendince haklı gerekçeler göstererek çalışma hayatında önemli değişikliklere yol açacak düzenlemesi soru işaretlerinin her geçen gün artmasına devam ediyor.

Yaklaşık 2008 yılından bu tarafa hükümetin gündeminde olan  "ESNEK ÇALIŞMA , ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI" konusunda yeni düzenlemeye gitmeyi düşünen hükümet  yetkilileri, kamuoyuna çok yakında detayları sunacağa benziyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU, esnek çalışma (uzaktan çalışma)  ve özel istihdam büroları konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, reform ve eylem planının üç aylık dönem içindeki taahhütlerden biri olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili işçi sendikaları içinde Hak-İş  hükümete destek olacağını belirtirken, Türk-İş ve Disk ise konuya karşı olduklarını belirterek, konunun gerçekleşmesi halinde genel greve gideceklerini belirtiyor.

Konu hakkında yorumlama yapan diğer bir taraf ise memur sendikaları. Şu an itibari ile memur sendikaları ve memurları ilgilendiren bir konunun olmadığına dair yorumlamalar yapılsa da esnek çalışma(uzaktan çalışma) düzenlemesinin uygulanması halinde, ilerleyen yıllarda devlet memurlarını da içine alacak yeni bir düzenlemenin olacağı endişelerin artmasına sebep oluyor.

Hükümet üzerinde çalıştığı düzenleme ile esnek çalışmayı sevimli göstermeye çalışsa da konu ile ilgili Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'da bir açıklama yaparak düzenlemenin içeriği ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU'ya tepki göstermiştir.

Hükümet tarafından hazırlanan taslak (düzenlemede) " Uzaktan Çalışmanın" hemen hemen bütün sektörlerde uygulanmasını öngörürken,  güvencesiz iş imkanı olan, dolayısıyla düzenli ve kurallı bir istihdam şekli olmadığı bilinen  küresel sermaye tarafından da  dünyada  yaygınlaştırılması istenen bir modeldir.  Diğer taraftan ise özel istihdam büroları: "özel hukukun koruması altında ve belirli bir sözleşme çerçevesinde işe yerleştirme faaliyeti karşılığı sadece işverenden ücret alarak, iş arayandan herhangi bir ücret ya da komisyon almaksızın, Türkiye İş Kurumundan yetki almak şartıyla,  işgücü piyasasında iş arayanlarla eleman arayanlar arasında, bir işyerinde veya 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile en etkin şekilde aracılık hizmeti sağlayan gerçek ya da tüzel kişilerdir."  açıklamaları ile de  başka bir tehdidin ortaya çıktığı bilinen bir gerçek.

İlgili bürolara ve sermayeye geçici iş ilişkisi kurma yetkisi verilmek istenmekte ve çalışma hayatındaki güvencesizliği resmileştirilmek amaçlanmaktadır. Bilindiği üzere Hükümet 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapacağını çalışmalarının devam ettiğini belirtirken,i memurların iş güvencesinde de oynama yaparak haberimizdeki  "ESNEK ÇALIŞMA-ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI " ile konuyu ilişkilendirecektir.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Başbakan iken 26 Eylül 2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda  yaptığı bir konuşmada  ana başlıklar olarak şunları söylemiştir. "Acaba biz işçi-memur ayrımını ne zaman ortadan kaldıracağız. Batı, bunu büyük ölçüde halletti. Türkiye'nin de bunu halletmesi gereğine inanıyorum. Gelin oturalım bunu hep birlikte çalışanlar başlığı altında toparlayalım"

 

Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği İçin Tıklayınız

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Web Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 384 214 21 21 Faks : +90 384 214 21 52