• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • Nevşehir 8 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 15 °C
 • WhatsApp Hattımızla Size Daha Yakınız

NHBVÜ 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

NHBVÜ 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi
Nevşehir HBVÜ 2015-2016 Akademik Yılı Açılışı için ilk tören; Üniversitemiz Prof. Dr. Filiz Kılıç Yerleşkesi Rektörlük Binası önünde Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Atatürk Anıtına çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı

Tören daha sonra Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde devam etti. Burada düzenlenen törene; Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İsmail Bekci, Prof. Dr. İlyas Gökhan, Prof. Dr. H. Abdullah Şengül, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler, üniversitemiz hayırseverlerinin yanı sıra yoğun bir katılım oldu.

Tören öncesi Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanları sahne alarak, icra ettikleri müzik dinletisi ile katılımcılara keyifli dakikalar yaşattılar. Müzik dinletisinin ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi fakültelerini ‘Fakülte birincisi’ olarak kazanarak kutlama belgeleri ile onurlandırılan öğrencilerimiz adına Turizm Fakültesi öğrencisi Eylem Iğdır ve tüm öğrenciler adına Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı İlhan Aktaş birer konuşma yaptı.

Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı akademik yılına geçmişte olduğu gibi azim ve kararlılık içerisinde girmenin gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, büyük bir heyecan ve kıvançla açılışını yaptığımız akademik yılımızın; öğrencilerimize, ailelerine, akademik ve idari personelimizle birlikte tüm milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Rektörümüz konuşmasında “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurulalı 8 yıl oldu. Bu süre, bir insan ömrü için uzun bir süre, ancak bir üniversite için oldukça kısa bir zaman dilimi. Elbette bu günlere kolay bir şekilde gelinmedi. 8 yıl boyunca gecemizi gündüzümüze katarak çalışmalarımızı sürdürdük. Zorluklarla karşılaştık. Bazen karşılaştığımız sorunlar, başa çıkılması imkânsız gibi göründü ve nasıl başa çıkacağımızı düşündük. Ancak nihayetinde hep birlikte güzel neticeler aldık.

Geçmişle bugünü kıyasladığımızda büyük işler yapmanın ve başarılı çalışmalara imza atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerek fizikî yapılanma gerekse bilimsel, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda yaptığımız çalışmalarla hem bölgemize hem de ülkemize her yönden önemli katkılar sağlamış olmanın haklı gururunu hissediyoruz. 

Bu başarı değerli hocalarımızın, öğrencilerimizin, idarecilerimizin, personelimizin, hayırseverlerimizin, Nevşehir halkının ve gönül dostlarımızın başarısıdır. Kısacası bu başarı öyküsünü hep birlikte yazdık, hep birlikte hayata kattık.  Bugün,  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi,  gerek  alt ve üst yapısı gerekse  insan kaynakları ile bölgenin en değerli  kurumlarından bir haline gelmiştir” dedi.

Nevşehir’in Ve Ülkemizin Yükselen Bir Değeri Olan Üniversitemiz, Marka Üniversite Olma Yolunda Emin Adımlarla Yoluna Devam Ediyor

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin her alanda büyük atılımlar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç , “Ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla gerek yerel gerekse ulusal ve uluslar arası düzeyde rüştünü ispatlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi buna bağlı olarak bölgesini ve ülkesini kalkındırma yolunda hızla ilerlemektedir. Nevşehir’in ve ülkemizin yükselen bir değeri olan üniversitemiz, marka üniversite olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Öğrenci sayımızın 2000’li rakamlardan bugün gelinen noktada 15000’li rakamlara, öğretim elemanı sayımızın da 100’lerden 800’lere yükselmesi üniversitemizin yüksek öğretimde önemli bir aktör olduğunun açık bir göstergesidir. Elbette bu tabloyu yeterli görmüyor ve çalışmalarımızı tüm gayretimizle arttırmaya devam ediyoruz.

Yine 2007’de fakülte sayısı 3, meslek yüksekokulu sayısı 2 iken,  bugün 7 fakülte, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 8 uygulama ve araştırma merkezi kazandırmış bulunmaktayız. Bunun yanı sıra fiziki yapılanmamızda da adım adım sona yaklaşmış bulunuyoruz. Sizlerin de şahit olduğu gibi tüm bu fiziki yapılanmalar şimdiden ana yerleşkemizin çehresini önemli ölçüde değiştirmiş olup üniversitemizi modern bir yaşam kompleksi haline getirmiş bulunmaktadır.

Öğrencisi, akademik ve idari personeli ile büyük bir aile olan üniversitemiz, mensuplarına en iyi öğrenim ve çalışma, en iyi beslenme ve barınma ortamını sunmanın gayreti içerisindedir. Fiziki yapılanma, bilgi ve teknolojik kaynaklar, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar noktasında büyük atılımlar gerçekleştiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, her açıdan donanımlı yapısını hızla tamamlamaktadır” diye konuştu. 

En Büyük Yatırımın İnsana Yapılan Yatırım Olduğunu Kendimize Düstur Edindik ve Bu Yönde Çalışmalar Gerçekleştirdik

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu ve bu yönde çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Rektörümüz Kılıç,  “Bilimsel araştırma-geliştirme çalışmalarını ciddi şekilde destekleyen üniversitemiz, yeni yayınlarla birlikte kütüphaneleri, müzesi, bilimsel laboratuarları ve araştırma merkezleri ile her geçen gün gelişmekte, bilimin son verilerini ve gelişmeleri yakından takip etmektedir. Her türlü bilgi gereksinimini karşılayacak personel, kaynak, teknolojik alt yapı ve hizmetleri ile etkin bir bilgi merkezi olmanın yanında öğrenim faaliyetleri anlamında da öğrencilerimize birçok imkânı sunabilecek bir düzeye ulaşmış durumdayız.

Bilimsel performansı yüksek bir düzeyde tescillenen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Tüm bunlar çalışma azmimizi yükseltmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır.

Nitekim elde ettiğimiz başarılar, öğrencilerimizi de doğrudan etkilemektedir. Bunun bilinciyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kendimize düstur edindik ve bu yönde çalışmalar gerçekleştirdik.

Akademik ve idari personelimizin başarıları ve yaptıkları çalışmalar, öğrencilerimizin öğrenim kalitesini doğrudan etkilemektedir. Biz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak sadece öğrenci mezun edip istihdama katma düşüncesinde değil; her yönüyle donanımlı, ülkemiz ve insanlık adına yararlı bireyler yetiştirme gayretindeyiz.  Şunu biliyoruz ki ne kadar derslik, modern bina ya da laboratuar olursa olsun eğer ki kaliteli insan yetiştirilemiyorsa bu imkânlar, hiçbir kıymet ifade etmemektedir. Bu açıdan bütüncül bir eğitim anlayışı ile hareket etmekteyiz” dedi.  

Nevşehir Artık Sadece Peribacalarıyla Değil, Üniversitesiyle de Adından Söz Ettiriyor 

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir’in  artık sadece dünyaca ünlü peribacalarıyla değil Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin düzenlediği uluslar arası bilimsel etkinlikleri,  alt ve üst yapısıyla da adından söz ettirdiğini söyledi. Rektörümüz “ Dünya, baş döndürücü bir hızla değişmekte ve bu değişimi takip etmek gün geçtikçe daha da güçleşmektedir. Değişen dünya şartlarına adapte olmaktan öte dünyada değişimin merkezi olmaya çalışmak, daha büyük bir idealdir. Hızla küreselleşen dünyada ulusal ve uluslararası sorunlara duyarlı ve çözüm üreten çalışmalar yaparak Üniversitemizin adının dünya çapında duyulması ve örnek alınması amacıyla çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz katlanarak artıyor ve üniversitemiz değer üreten bir konumda bulunuyor. Ulusal ve uluslararası sempozyumlar, konferanslar, seminerler, paneller ve sergilerle ortaya koyduğumuz başarılar sayesinde Nevşehir artık sadece peribacalarıyla değil üniversitesiyle uluslar arası bilimsel etkinlikleri,  alt ve üst yapısıyla da adından söz ettiriyor.

Uluslararası alanda “yerelden kopmadan evrenseli yakalamak” misyonuyla hareket eden üniversitemiz, birçok yükseköğretim kuruluşuyla ortak çalışmalar gerçekleştirmiş durumda. Mükemmellik belgesi niteliği taşıyan ‘Diploma Eki Etiketi' ve ‘AKTS Etiketi’ sahibi bir üniversite olarak kalite standardımızı ortaya koymuş ve köklü üniversitelerle yarışı hale gelmiş bulunuyoruz. Bu itibarla yurt içinden ve yurt dışından öğrenci ve akademik personel anlamında tercih edilirliğimiz her yıl artmaktadır. Yine BAP birimimiz aracılığıyla desteklediğimiz birçok bilimsel projeyle de bilimsel bilginin üretimi ve kalitesi noktasında büyük mesafeler kat etmiş bulunuyoruz”

İlmin Işığında Aydınlanan Barış Dolu, Huzur Dolu İnsanlık İçin  Var Gücümüzle Gayret Sarf Edeceğiz

Rektörümüz Kılıç “8 yıldır ilk günkü heyecan ve azimle çalışmalarımızı sürdürdük, sürdürüyoruz ve sonuna kadar da sürdürmeye devam edeceğiz. Ne söz verdiysek tuttuk, daha güzeli daha iyisi daha başarılısı olsun diye, istikrarlı tekâmül diye çalıştık ve bundan sonra da çalışacağız. Öğrencisiyle, hocasıyla, çalışanıyla birlik ve beraberlik içinde bundan sonra da Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi için, Nevşehir için, bölgemiz için, ülkemiz için ve dünya için kısacası ilmin ışığında aydınlanan barış dolu, huzur dolu insanlık için  var gücümüzle gayret sarf edeceğiz” diye  konuşmasını tamamladı.

Emekli Akademik Personele Teşekkür ve Plaket Takdiminde Bulunuldu

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, konuşmalarının ardından üniversitemiz akademik personellerden 2015 yılında  emekli olmuş ve olacak öğretim üyelerinden;  Prof. Dr. Mustafa Servet Akpolat, Prof. Dr. Nimet Karataş ve Prof. Dr. Tahsin Aktaş’a vermiş oldukları hizmetlerinden ötürü teşekkür belgesi ve plaket takdiminde bulundu.

Yeni Akademik Personele Cübbeleri Giydirildi

Tören, akademik yükselme gerçekleştiren ve üniversitemiz ailesine yeni katılan akademik personele Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın cübbelerini giydirmesi ve toplu fotoğraf çekimleriyle son buldu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi Web Sitesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 384 214 21 21 Faks : +90 384 214 21 52